Olandia. Prawie jak na południu

Szwecja jest piękna, ale Olandia jest piękniejsza:-) Skoro Szwedzi wybierają tę wyspę na wakacje, a my szukaliśmy miejsca na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu, postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie Olandia jest taka, jak ją malują. Spędziliśmy tam niestety niecałe 3 dni, ale bardzo chcielibyśmy więcej. Wiatraki, słońce, morze, krajobrazy zmieniające się jak w kalejdoskopie – to fantastyczna wyspa o totalnie południowym klimacie, co na Północy bywa rzadkie, a jednak osiągalne.

Dojazd

Z Kalmaru na Olandię prowadzi 6-kilometrowy most, a przejazd jest całkowicie bezpłatny. Stacje benzynowe nie są zbyt liczne, zwłaszcza na południu, dlatego lepiej zatankować w Kalmarze albo od razu po zjeździe na Olandię, w Mollstorp.

Nocleg

Jeśli chcecie zwiedzić i Północ, i Południe, najlepiej spać w centralnej części wyspy. My wybraliśmy dom w Sandgarsborg – lekko zaspanej miejscowości blisko wschodniego wybrzeża. Noclegu szukaliśmy oczywiście na Airbnb. Jeśli możecie być na Olandii przynajmniej dwa pełne dni, poświęćcie jeden na Południe, drugi na Północ wyspy. W punkcie informacji turystycznej w Farjestaden znajdziecie tysiące bezpłatnych map, przewodników, folderów, nie mówiąc o pamiątkach.

Must see

Borgholm

Borgholm Slott to piękna ruina nad brzegiem morza. Można pozwiedzać, można popatrzeć z zewnątrz albo zrobić sobie mały piknik w cieniu z widokiem na zamek. Na bezpłatny parking pod samym zamkiem trzeba zjechać w lewo z drogi nr 136 (3 minutki).

Byrums Raukar

Byrums Raukar to niewiarygodnie piękne skały ukształtowane przez fale w północno-zachodniej części wyspy. Nie są wielkie, ale nie można ich nie zobaczyć. Kierujcie się na Byrums Raukar lub Byrums Harbour – na miejscu jest kilka parkingów, w tym także bezpłatne. Przejście po rezerwacie zajmie 15 minut, ale nie zechce Wam się stamtąd wyjeżdżać… Obok jest zresztą plaża z widokiem:-)

Trollskogen

Trollskogen to słynny Las Troli, czyli sam północno-wschodni kraniec Olandii, słynący z powyginanych wiatrem sosen przybierających zupełnie niewiarygodne kształty. Bardzo przyjemna droga od siedziby Naturreservat (bezpłatny parking) przez nadmorski las zajmuje co najmniej 2 godziny. Trollskogen jest mniej więcej w połowie, a z północnego końca można spojrzeć w kierunku Lange Erik – jednej z dwóch słynnych latarni morskich Olandii (druga – Lange Jan – jest oczywiście na południu).

Bodabukten

Zatoka Bodabukten to chyba najpiękniejsze olandzkie plaże, na dodatek praktycznie puste. Te bardziej zorganizowane znajdują się w Boda sand, ale jeśli zjedziecie nad morze gdziekolwiek między miejscowościami Inges i Boda, znajdziecie cudowny piasek tylko dla siebie.

Stora Alvaret

Południe Olandii zajmuje Stora Alvaret – ogromna przestrzeń wypełniona rachityczną roślinnością, kamiennymi murkami i półpustynnym klimatem. Wygląda niezwykle, zwłaszcza tuż przed zachodem. Po Alvarecie można wędrować – bezpłatny parking znajduje się np. w miejscowości Vickleby. To świat, w którym koniecznie trzeba się zagubić.

Na Olandii są jeszcze tysiące miejsc wartych zobaczenia. Nie dziwimy się Szwedom, że jeżdżą tam na wakacje. My też byśmy chcieli:-)

Komentarze

Podobne wpisy

Tagi

Zobacz moje prace na Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.