Jak zrobić dzieciom fajne zdjęcia w święta

Naprawdę dobre bożonarodzeniowe zdjęcia dzieci nie powstają na sesjach w profesjonalnym studiu. W święta nie ma nic ważniejszego niż momenty, kiedy jesteście razem. Wynajętego fotografa nie będzie jednak przy ubieraniu choinki, przy pieczeniu pierników, sprzątaniu ani wtedy, gdy przyjdzie Mikołaj, W Boże Narodzenie najlepszym fotografem Waszych dzieci będziecie Wy. Poniżej kilka prostych podpowiedzi, jak zrobić w święta fajne zdjęcia własnym dzieciom;-)

1. Fotografuj emocje
Zdziwienie, radość, skupienie, zaskoczenie, złość, zaciekawienie, zmęczenie. Przez święta będzie ich mnóstwo i to o nie tak naprawdę chodzi. Jest tylko jedno „ale’. Emocje trwają krótko, a to znaczy, że aparat trzeba mieć cały czas w pogotowiu. Moment, kiedy maluch znajdzie prezenty pod choinką, zdarza się jednak tylko raz w roku 🙂


2. Zacznij od przygotowań
Wszystko, co wiąże się ze świętami, dla dziecka jest magiczne i wyjątkowe. Zrób zdjęcie przy pieczeniu pierniczków, ubieraniu choinki, sprzątaniu pokoju. Zaplanuj wspólne robienie łańcuchów choinkowych czy ozdób do mieszkania. Sfotografuj malucha z ciocią, którą widujecie tylko na wigilię. To właśnie te pozornie mało znaczące historie za kilka lat będą wzruszały najbardziej.

3. Sprzęt nie ma znaczenia
Rób zdjęcia tym, co akurat masz pod ręką – komórką, tabletem, byle czym. W zdjęciach z Bożego Narodzenia (i nie tylko) chodzi o chwilę, o uczucia, o wspomnienia. Jakość techniczna ma o wiele mniejsze znaczenie. Nie fotografujesz na konkurs, tylko dla siebie. Nawet nieostre zdjęcie dla Ciebie może być piękne. Postaraj się jednak poznać i przygotować wcześniej aparat – szukanie baterii w momencie, kiedy prezenty leżą już pod choinką, może nie być najlepszym pomysłem:-)

4. Wykorzystaj świąteczne gadżety
Najprostszym sposobem nadania zdjęciu świątecznego charakteru jest czapka mikołajowa (oczywiście zanim maluch zdąży ją ściągnąć;-) To najlepiej wydane 10 złotych. Świetnie sprawdzą się też bombki (raczej nie szklane…), przytulanki w kształcie renifera, gwiazdki, dzwoneczki, lampiony, świeczniki – wszystko, co kojarzy wam się z Bożym Narodzeniem i czym ozdabiacie dom na święta.

5. Spróbuj zrobić minisesję zdjęciową
Wykorzystaj to, co masz. Zwróć uwagę na tło – jednolite albo świąteczne w charakterze (choinka?) sprawdzi się najlepiej. Postaraj się o ubranie w kolorze kojarzącym się ze świętami – czerwonym, złotym, białym. Nie planuj takiej sesji w wigilię ani tuż przed świętami – lepiej, jeśli nie będziesz się nigdzie spieszyć. Najważniejsze, żeby dla wszystkich fotografowanie było po prostu zabawą.

Jeśli uda Ci się skorzystać z tych prostych pomysłów, zdjęcia na pewno będą odzwierciedlały to, co najważniejsze – dziecięce emocje towarzyszące świętom Bożego Narodzenia. Po Nowym Roku zrób przynajmniej kilka odbitek – zdjęcia w komputerze i telefonie to nie jest to, na co lubimy patrzeć po latach. Wesołych świąt:-)

Komentarze

Podobne wpisy

Tagi

Zobacz moje prace na Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.