Rumunia. Trasa Transfogaraska

Trzeba mieć fantazję, żeby zbudować szosę przez najwyższe góry w kraju, i jeszcze większą, żeby otwierać ją tylko na 3 miesiące w roku. Może dlatego Trasa Transfogaraska mogła powstać tylko w Rumunii. Ceaucescu postanowił połączyć północ z południem i dopiął swego. Koszta? Co najmniej kilkadziesiąt ofiar wśród budujących ją żołnierzy, 6 mln ton dynamitu, 27 wiaduktów, ponad 800 mostów, najdłuższy tunel w Rumunii pod – a jakże – najwyższymi górami w tym kraju. Szosa, która w założeniu miała ogromne znaczenie militarne, skończyła jako atrakcja turystyczna. Jest to jednak atrakcja pierwszej klasy.

Powiedzieć, że widoki są przepiękne, to nic nie powiedzieć. Droga jest naprawdę niesamowita, w zasadzie bezpieczna, chociaż wymagająca dwóch rzeczy: sprawnych hamulców i cierpliwości kierowcy. Znacznie ciekawsza wydaje się od strony Cartisoary. Tuż przed tunelem czeka targowisko próżności – ni to bazar, ni to wiejski odpust z ogromną ilością straganów oferujących wszystko – od kukurydzy, przez słoninę, po kapcie. Ale właśnie to miejsce jest idealnym punktem do wyjścia w góry. Pół godziny stromego podejścia wystarczy, żeby znaleźć się w Tatrach, tylko kilka razy rozleglejszych. W górze jest pięknie. Zresztą w ogóle jest pięknie.

Trasa Transfogaraska

Komentarze

Podobne wpisy

Tagi

Zobacz moje prace na Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.